Skip to content
Home » MASTERCLASS – OŚMIOMIESIĘCZNY KURS FOTOGRAFII

MASTERCLASS – OŚMIOMIESIĘCZNY KURS FOTOGRAFII

Masterclass- ośmiomiesięczny kurs fotografii warsztaty fotografii nauka fotografii photography workshop warsztaty fotograficzne Kraków photography course, Andrzej Pilichowski-Ragno

Masterclass

kurs fotografii

Masterclass- ośmiomiesięczny kurs fotografii warsztaty fotografii nauka fotografii photography workshop warsztaty fotograficzne Kraków photography course, Andrzej Pilichowski-Ragno
Więcej na profilu FB ImageWorks Poland
Masterclass- ośmiomiesięczny kurs fotografii warsztaty fotografii nauka fotografii photography workshop warsztaty fotograficzne Kraków photography course, Andrzej Pilichowski-Ragno

“Fotografowanie – podobnie, jak stosowanie wszelkich innych środków wyrazów – nie jest wymyślaniem, lecz odkrywaniem. Fotografia, to możliwość krzyku, wyzwolenia, a nie próba udowodnienia własnej oryginalności. To sposób życia”.

Henri Cartier-Bresson

Cele i program kursu

Kurs prowadzony jest przez dwójkę fotografów o bogatym dorobku własnym oraz wieloletnim doświadczeniu dydaktycznym (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Warszawska Szkoła Fotografii, AMA Film Academy w Krakowie, Akademia Nikona, Otwarte Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej, autorskie warsztaty portretu, fotografii streetowej, sześć edycji Masterclass). Nasi absolwenci odnoszą sukcesy w konkursach fotograficznych, dostają się do prestiżowych uczelni np. Instytut Twórczej Fotografii w Opawie oraz Willem de Koonig Academy w Rotterdamie.

Masterclass przeznaczony jest dla osób mających przynajmniej podstawowe umiejętności techniczne i doświadczenie w fotografii, obecnie są na etapie poszukiwania własnego stylu i eksplorowania różnych tematów fotograficznych, a w przyszłości chciałyby mieć własne portfolio oraz dla zaawansowanych fotografów, którzy chcą skupić się na realizacji konkretnego projektu pod naszym okiem i przy wsparciu grupy. Naszą zasadą jest to, że nie formatujemy uczestników według własnych preferencji estetycznych, podążamy za ich indywidualnościami wskazując jak różne mogą być ścieżki współczesnej fotografii.

Zajęcia w czasie kursu będą dopasowane do indywidualnych potrzeb uczestników, oprócz wcześniej przygotowanych wykładów i zajęć praktycznych będziemy na bieżąco reagować na pojawiające się w trakcie pracy zagadnienia. Stworzymy kameralną grupę, która będzie dzielić się swoim doświadczeniem, wspierać w pracy nad własnym projektem, dawać informację zwrotną, motywować do rozwoju i wykraczania poza utarte schematy działania. Wspólnie przejdziemy przez cały proces tworzenia cyklu fotograficznego: od koncepcji przez realizację do prezentacji.

W czasie kursu będziemy sobie zadawać pytania:
– co mnie najbardziej interesuje w fotografii?
– co chcę w swoich zdjęciach wyrazić i jak świadomie użyć w tym celu języka wizualnego?
– jakie są moje mocne, a jakie słabe strony jako fotografa?
– jak odnaleźć i określić indywidualny styl?
– jak zrealizować projekt fotograficzny?
– jak wybierać i zestawiać fotografie żeby powstał spójny cykl?
– w jakiej formie go zaprezentować (wystawa, projekcja, portfolio, publikacja)?

Nauczycie się:
– pracy nad projektem długoterminowym
– pracy z bohaterem
– tworzenia koncepcji
– różnych sposobów budowania narracji
– edycji materiału fotograficznego
– sposobów prezentacji i promocji projektu fotograficznego

W programie znajdą się:
– przegląd dotychczasowych prac uczestników
– wykłady i prezentacje różnorodnych projektów fotograficznych
– indywidualna praca nad zadanym tematem
– wspólna praca nad wybranymi zagadnieniami technicznymi lub merytorycznymi z różnych dziedzin fotografii, które wyłonią się w trakcie realizacji projektów
– realizowanie zadań domowych, które zaplanowane są tak, żeby uczestnicy poszerzyli spektrum swoich umiejętności, wyszli poza strefę komfortu tego, co już znają i spróbowali nowych ścieżek
– praca nad post produkcją
– dyskusje w grupie, omawianie każdego etapu realizacji projektów uczestników
– konsultacje indywidualne
– praca nad własnym portfolio
– organizacja i aranżacja wystawy prac powstałych w czasie trwania kursu

Program pierwszego spotkania:

Przegląd prac uczestników, analiza ich słabych i mocnych punktów. Dyskusja nad określeniem pola indywidualnych poszukiwań, wskazanie inspiracji.
Wykłady i prezentacje:
O interpretacji obrazu fotograficznego
Tematy i style w fotografii (przegląd przez historię fotografii do współczesności)
Prezentacje realizacji fotografów prowadzących
Praca praktyczna: realizacja sesji fotograficznej w podgrupach w plenerze lub wnętrzu na zadany temat.
Określenie indywidualnego pomysłu i tematu własnego projektu.

Terminy i miejsce:

Warsztaty odbywają się raz w miesiącu w niedzielę od października do czerwca

Zgłoszenie uczestnictwa oznacza zobowiązanie do udziału w całym programie i opłaty całości kursu.
Miejsce: pracownia Anity i Andrzeja w budynku Budostal 8 przy ul. Przewóz 34 w Krakowie. Dokładną mapkę prześlemy mailem.
Zastrzegamy sobie prawo do odwołania kursu w razie niewystarczającej ilości zgłoszeń, zaliczka zostanie zwrócona

Cena i warunki uczestnictwa

Kurs od lat cieszy się dużą popularnością i zazwyczaj liczba zgłoszeń przekracza liczbę miejsc. Prosimy w związku z tym o przesłanie do nas zgłoszenia zawierającego od 5 do 10 waszych najlepszych zdjęć w formacie jpg (to nie musi być projekt, tym zajmiemy się podczas kursu). Jedno zdjęcie nie moze przekraczać 500 kB, całość załączników do 5MB.

Zgłoszenia wraz z załącznikami proszę przysłać mailem na dwa adresy jednocześnie (anita.andrzejewska1@gmail.com , pilichowskiragno@gmail.com). Wytypowanych uczestników poinformujemy mailowo a ostateczna rezerwacja miejsca na kursie nastąpi po wpłacie zaliczki przez uczestnika
Cena kursu wynosi 4500 zł (może być płatna w ratach). Zaliczka 1000 zł płatna do 04.09.2023 przez wytypowanych uczestników jest niezbędnym warunkiem przyjęcia zgłoszenia. Pozostała kwota 3500 zł może być rozłożona na raty po 500 zł, płatne przed każdymi kolejnymi zajęciami.
Jeśli czujesz, że ten kurs jest dla Ciebie, nie zwlekaj z decyzją i wyślij zgłoszenie jak najszybciej. Z ciekawością czekamy na Twoje prace!

Co zawiera cena

Opiekę merytoryczną (wykłady, zajęcia praktyczne, zadania domowe) dwóch prowadzących. Zajęcia odbywają się w naszym studio w Krakowie, ale w razie konieczności możliwe jest uczestniczenie w części teoretycznej i konsultacjach online.
Konsultacje indywidualne z prowadzącymi pomiędzy zjazdami.
Korzystanie ze studia i profesjonalnego sprzętu fotograficznego w czasie zajęć oraz indywidualnie do celów realizacji projektu, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Koszty wynajęcia modeli do sesji na zajęciach.
Organizację i aranżację wystawy w jednej z krakowskich galerii (bez kosztów produkcji).
Przygotowanie portfolia każdego z uczestników (bez kosztów produkcji).
Napoje i drobne przekąski w trakcie zjazdów.

Opinie o kursie

Pierwsza edycja kursu Masterclass odbyła się na przełomie 2018/19 r. Do tej pory miało miejsce 6 edycji i wszystkie zakończyły się wystawą projektów uczestników w Galerii Pauza.

Wszystkie edycje przyniosły nam, prowadzącym ogromną satysfakcję. Obserwowaliśmy uczestników rozwijających skrzydła, proces ewolucji ich prac i postaw twórczych. Pomiędzy spotkaniami przygotowywaliśmy program, skrojony dokładnie na miarę, tak, by poszerzać umiejętności i świadomość kursantów. Grupy niesamowicie wspierały się nawzajem, dzieliły entuzjazmem, doświadczeniem i energią. W rezultacie powstały bardzo różnorodne tematycznie i stylistycznie cykle fotograficzne, od fotografii streetowej poprzez studyjną fotografię kreacyjną po projekty konceptualne, w różnorodnych technikach cyfrowych i analogowych.

Oto kilka głosów i fotografii z poprzednich edycji:

„Ciężko napisać coś o warsztatach z Anitą i Andrzejem, nie popadając przy tym w banał. Szczególnie, jeśli brało się udział w tylu formach spotkań, od dwudniowych kursów, przez kilkudniowy plener aż po 8-miesięczny Masterclass. No bo co tu napisać? Że był to czas poświęcony fotografii na najwyższym poziomie, że są wspaniałymi nauczycielami z ogromną ilością wiedzy, wskazówek inspiracji. A może powinnam wspomnieć, że otworzyli mi drzwi do prestiżowej uczelni w Opavie. Co tu dużo pisać – ja jestem zachwycona, dziękuję za wszystko i polecam z całego serca wszystkim, którzy chcą się fotograficznie rozwijać”!

„Program Masterclass z pewnością utwierdził mnie w moich fotograficznych wyborach, pogłębił moją świadomość i dał mi dużo wiedzy, zarówno z historii fotografii jak i zagadnień czysto artystycznych.
Dzięki niemu podjąłem decyzję o realizacji pomysłu, który od pewnego czasu chodził mi po głowie. Podczas tych ośmiu miesięcy luźne wątki, notatki i szkice kadrów wykrystalizowały się w solidny, bardzo osobisty projekt. Na każdym etapie mogłem liczyć na wsparcie, podpowiedzi i rzetelną ocenę moich postępów. Istotnym jest fakt, iż Anita i Andrzej nie narzucają swojej wizji, a jedynie -lub aż tyle- starają się prowadzić i doradzać aby utrzymać spójny przekaz i szczerość wypowiedzi.”
Crème de la crème jest oczywiście wystawa prac i cała ta niesamowita atmosfera, która towarzyszy temu wydarzeniu.
Anito, Andrzeju – stanowicie świetny, pełen empatii tandem. Jesteście skarbnicą wiedzy, którą bardzo chętnie się dzielicie. Dziękuję za to, za wszystkie rady, wsparcie i za całą masę pięknych wspomnień!”

„Masterclass z Anitą i Andrzejem był wspaniałą okazją do zweryfikowania i rozwinięcia umiejętności fotograficznych, uzupełnienia braków wiedzy teoretycznej i poznania trendów we współczesnej fotografii. Zajęcia były prowadzone z zaangażowaniem w fantastycznej atmosferze. Polecam osobom poszukującym własnej drogi twórczej, będącym na różnych etapach zaawansowania”.

„Kochani chciałam Wam tutaj oficjalnie na naszej kameralnej grupie baaaardzo podziękować za te ostatnie pół roku fotograficznej przygody. Wszyscy jesteście super, a każdy z osobna przecudowny i inspirujący. Anita Andrzejewska Andrzej Pilichowski Ragno Wam należą się największe podziękowania za cierpliwość, otwartość, motywowanie nas ale też otwieranie nowych dróg”.

related